Zákaz kouření

4. prosince 2017 v 17:52 | bluesovka |  Téma týdne
Od včerejška na ni a na "to" myslím. Využila jsem volné neděle a zašla do svého bývalého zaměstnání. Kousek od budovy, kde jsem zažila moc hezké roky s výbornou partou lidí, mi ale nebylo nějak dobře. Kde se vzal ten zvláštní pocit smutku a podivna? " Asi si uvědomuju, jak všechno uteklo..." vysvětlila jsem si svoje rozpoložení a brala jedno patro po druhém, jeden byteček s obyvateli za druhým. Sloužila parta kolegyň, taková moje krevní skupina. Neměly na mě moc času, byla doba koupání a večeří, a tak jsem se úplně samozřejmě zapojila do práce.
" Jak se má Terezka?" ptám se po bývalé kolegyni, která pracovala na domě celých 40 let. " Má nějakou virozu", hlásili mi kluci.
" Nemá virozu, Terezka onemocněla, má rakovinu plic", šeptala mi Eva. Výraz: bylo mi, jako by mě praštil klackem do hlavy, byl na místě.
Okamžitě se mi vybavila jedna z pracovních porad. Jako vedoucí domu jsem nebyla zastáncem kouření a postávání venku s cigaretou v pracovní době. Připadlo mi nefér, že nekuřáci žádné takové přestávky nemají a často jsem na kuřáky apelovala, aby počet cigaret omezili. To nepomáhalo, nakonec jsem se rozhodla, že kouřit se bude jen o přestávkách určených k oddechu, tedy po několika odpracovaných hodinách, jak praví Zákoník práce. Nekuřáci byli spokojeni, kuřáci protestovali a nejvíc Terezka. " Dávám výpověď, to si nenechám líbit..." vyhrožovala svou oblíbenou větou. Věděla jsem, že za dva dny ji vztek přejde. Přešel, samozřejmě.
Kuřáci se docela snažili, dokonce jsem slyšela reakce, že to je vlastně fajn, konečně rázný krok. Ale iluze, že se zákaz dodržuje i o víkendech, jsem si zrovna nedělala. Ale budiž, dnes to už nebudu rozebírat.
Přesně tahle příhoda se mi vybavila potom, co jsem zaslechla krutou diagnozu. Terezku znám, je to sice bojovník, který hájil svá "kuřácká" práva, i práva další, ale bojím se, že tahle bitva bude hodně těžká.
Cítím, že je to fakt na hraně, nemám nejmenší chuť pronášet žádná moudra, ale je to takový paradox. Bože, jak tohle dopadne...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 4. prosince 2017 v 18:03 | Reagovat

Terezce hlavně uzdravení!

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 22. prosince 2017 v 23:17 | Reagovat

Pracovala jsem kdysi ještě jako studentka v domově pro osoby se zdravotním postižením a byla jsem tam často jediná nekuřačka na směně. Nevadily mi ani tak časté přestávky jako to, že chodili kouřit vždycky všichni naráz a já se tam pak často ocitala sama se spoustou klientů s problémovým chováním. Byla to pořádná škola :) Doufám ale, že nikdo z nich nedopadl jako Terezka.

3 bluesovka bluesovka | 23. prosince 2017 v 9:53 | Reagovat

Ano, přesně,je vidět, že jsi v obraze. Terezka je teď po operaci a prognoza je v oblacích. Díky za slova...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama